Samochodowy osuszacz powietrza i jego naprawa.

Samochodowy osuszacz powietrza i jego naprawa.

Jednym ze zdecydowanie istotniejszych elementów układu sprężonego powietrza (pneumatycznego) w pojazdach samochodowych, jest bez wątpienia osuszacz powietrza. jego prawidłowa praca będzie zabezpieczać wszystkie elementy układu przed korodowaniem, a to rzecz jasna kwestia gwarantująca minimalizację kosztów eksploatacyjnych. Dlatego tez, warto tutaj podkreślić jego znaczenie a także skupić się na tym, aby zachować go w dobrym stanie technicznym. Trzeba także stale monitorować prawidłowość jego pracy, aby dzięki temu zapewnić sobie bezpieczeństwo całego układu przy jak najniższych kosztach.

Wilgotność sprężonego powietrza.

Jak wiemy, powietrze atmosferyczne, charakteryzuje się tym, iż zawiera w sobie stosunkowo sporo wilgotności, która jednakże w niektórych przypadkach jest mniej wskazana. Jeśli do zacisków hamulcowych czy też wszelkiego rodzaju siłowników, dostarczymy sprężone powietrze o zbyt wysokiej zawartości wilgoci, niestety będzie to przyczyniać się do ich korodowania, a w ostateczności do całkowitego uszkodzenia. Dlatego też, koniecznością jest tutaj stałe i systematyczne monitorowanie pracy układu a przede wszystkim samego osuszacza, aby nie doprowadzić do poważniejszych uszkodzeń. Tym bardziej iż odpowiednio wcześnie wychwycone niezgodności w pracy osuszacza są dość proste do usunięcia. Chodzi tutaj o to, iż w przypadku wychwycenia odpowiednio wcześnie, nieprawidłowej pracy osuszacza, możliwe w wielu przypadkach będzie jego zregenerowanie, co rzecz jasna jest rozwiązaniem o wiele bardziej przystępnym cenowo, niż na przykład konieczność wymiany osuszacza na całkiem nowy.

Naprawa osuszacza poprzez regenerację.

Skoro już zdajemy sobie sprawę z powagi sytuacji, i wiemy dlaczego prawidłowa praca osuszacza w układzie pneumatyki jest tak istotna, warto jeszcze wiedzieć, jak działać w chwili wychwycenia jakichkolwiek nieprawidłowości w jego pracy. Oczywiście natychmiast udać się na warsztat samochodowy, gdzie zostanie przeprowadzona kompleksowa diagnostyka układu, celem wyeliminowania ewentualnych niezgodności. W wielu przypadkach, przy wczesnym wychwyceniu nieprawidłowego działania możliwe będzie jeszcze zregenerowanie osuszacza, co przekładać się będzie na niższe koszty. Oczywiście dużo będzie także zależeć od zastosowanej w warsztacie metody regeneracji samochodowych osuszaczy powietrza, bowiem nie zawsze będzie to tak samo przystępne cenowo. Musimy liczyć się także z tym, iż koszty jego naprawy poprzez regenerację będą różne, w zależności od samego osuszacza i poziomu jego uszkodzenia. niemniej jednak musimy pamiętać, iż jest to zdecydowanie najważniejszy element układu pneumatycznego w pojazdach przede wszystkim ciężarowych, toteż powinniśmy systematycznie kontrolować prawidłowość jego pracy i na bieżąco usuwać wszelkie uszkodzenia, zanim jeszcze dojdzie do poważniejszych strat i konieczności wymiany osuszacza na nowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top