Przygotowanie do produkcji brykietu drzewnego.

Przygotowanie do produkcji brykietu drzewnego.

Rozkręcenie własnej produkcji brykietu drzewnego, dla wielu firm będzie bardzo korzystnym rozwiązaniem. Głównie dla tych przedsiębiorstw, które posiadają dobry dostęp do materiału przeznaczonego do produkcji brykietu. Mamy tutaj na myśli wszelkiego rodzaju tartaki oraz zakłady obróbki drzewnej jak chociażby stolarnie. Będą one posiadać w zasadzie nieograniczony dostęp do wszelkiego rodzaju odpadów drzewnych, z których można wytwarzać brykiet. Oczywiście trzeba będzie jeszcze zainwestować w brykieciarki oraz niezbędną infrastrukturę. Jednakże w długookresowej perspektywie, będzie to bardzo opłacalną inwestycją, gwarantującą firmie dodatkowy dochód. Wytworzony brykiet można będzie bowiem sprzedać na rynku, lub też wykorzystać do własnych celów grzewczych.

Niezbędne inwestycje infrastrukturalne do produkcji brykietu drzewnego.

Jak już wspomnieliśmy, trzeba będzie tutaj przede wszystkim poczynić pewne inwestycje w infrastrukturę. Bez tego niestety nie będzie możliwe prawidłowe przygotowanie produkcji, jak i jej realizacja. Najważniejszymi inwestycjami będą tutaj następujące czynności:

  • Przygotowanie pomieszczeń magazynowych – powinny one zapewniać dogodne warunki do składowania materiału wsadowego jak i gotowego brykietu. Muszą być wentylowane i starannie zaizolowane, aby nie doprowadzić do zawilgocenia materiału wsadowego oraz gotowego już brykietu drzewnego.
  • Przygotowanie pomieszczeń produkcyjnych – także powinny być wentylowane i zaizolowane od wilgoci. Wilgoć na etapie produkcyjnym, mogłaby doprowadzić do negatywnego wpływu na spojenie kostek brykietu
  • Inwestycja w brykieciarki – tutaj warto kupić przede wszystkim maszyny najnowszej generacji. Umożliwiają one wytwarzane brykietów w różnych kształtach i różnych wielkościach. Proces produkcji jest zaś w pełni zautomatyzowany gwarantuje wysoki poziom powtarzalności.

Wiązać się z tym wszystkim będą dość wysokie koszty, aczkolwiek trzeba przyznać, iż produkcja brykietu jest obecnie opłacalna. Możemy taki brykiet spalić we własnych kotłowniach, oszczędzając na zakupie materiałów opałowych. Dodatkowo możemy go sprzedawać, zapewniając przedsiębiorstwu dodatkowy dochód.

Korzyści płynące z wytwarzania brykietu.

Wspomnieliśmy już o kwestiach dodatkowych dochodów dla przedsiębiorstw z sektora obróbki drzewnej. Bardzo ważnym aspektem jest tutaj jednak także ekologia. Otóż brykiet drzewny jest materiałem opałowym o wysokim poziomie ekologiczności. W wyniku spalania brykietu nie wytwarzamy takich ilości zanieczyszczeń jak w przypadku spalania paliw kopalnych. Dlatego też, rozkręcenie własnej produkcji brykietu będzie bardzo korzystne dla wszystkich. Warto będzie jeszcze jedynie zadbać o odpowiedni certyfikat, który będzie tutaj potwierdzeniem, iż wytwarzany w naszym zakładzie brykiet drzewny spełnia wszystkie normy. To na pewno zagwarantuje wyższy poziom sprzedaży wytwarzanego przez nasze brykieciarki materiału.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top