Prawidłowe ocieplenie stropu

Dom

Prawidłowe ocieplenie stropu

Większość z nas, gdy buduje swój pierwszy dom zdaje sobie sprawę, że niezmiernie istotna i ważna jest właściwa izolacja termiczna ścian. Ale wiele osób, w tym także wykonawców zapomina o jednym. Że również niezwykle istotne jest prawidłowe ocieplenie dachu i poddasza. A przez te przestrzenie statystycznie ucieka istotnie dużo ciepła (z wielu wyliczeń wynika, że jest to około 20 % ciepła). A jak pokazał nam ostatni czas, zima może być różna. Toteż lepiej zawczasu pomyśleć, aby dom został porządnie zaizolowany. Niewątpliwie sporo osób myśli, czy to ma sens?

Odpowiedź jest banalna. O wiele lepiej wydać w czasie budowy domu trochę więcej, ale potem oszczędzać na ogrzewaniu, co powinno przełożyć się na mniejsze opłaty.

Dlatego poddasze użytkowe jest narażone na wszelakie niedoskonałości. Jakiekolwiek uchybienie spowoduje wzrost opłat za ogrzewanie. Na przykład, wystarczy, że niestarannie zostanie nałożona wełna mineralna, przez to automatycznie ciepło będzie uchodzić.

Dlatego izolacja stropu, dachu to niesłychanie ważna część w trakcie jakiejkolwiek budowy. To też powinno się te prace zlecać tylko i wyłącznie dobrym fachowcem, dzięki czemu unikniemy przykrych sytuacji w trakcie użytkowania domu.

Głównym pytaniem dla nas przed przystąpieniem do budowy będzie, jaki budulec użyć do ocieplenia?

Jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie ma. Możemy użyć izolacji miękkiej jak i twardej, ale powinno się pamiętać o jednym. Chodzi o izolację, bo będzie wciskana pomiędzy więźbę dachową. Tę czynność jak i resztę powinno się konsultować z odpowiednimi fachowcami. Następnym pytaniem, z którym przyjdzie stoczyć nam walkę jest grubość izolacji.

Jaka powinna ona być, aby nie uchodziło ciepło?

Musimy pamiętać, iż inwestując w strych, oprócz tego jakiego producenta produkt wybierzemy, ogromnie ważna jest też grubość izolacji. Rekomendowana grubość izolacji dla energooszczędnego domu jednorodzinnego wynosi 25-30 cm. Wydatki na ocieplenie dachu nie należą wcale do małych, ale w tę część naprawdę dobrze jest zainwestować większą sumę, ażeby w niedalekiej przyszłości oszczędzać pieniądze na eksploatacji naszego domu.

Sama izolacja stropu, poddasza posiada też oprócz waloru mniejszej utraty ciepła dodatkowo inne zalety. Zaliczamy do nich wygłuszanie dźwięków, które dochodzą z zewnątrz. Ten plus zauważą z całą pewnością Ci, którzy postanowią zbudować dach z blachy. W trakcie deszczu na strychu bez solidnego ocieplenia nie da się wysiedzieć, ponieważ da się słyszeć uderzanie kropel o blachę.

Na samym końcu trzeba koniecznie powiedzieć jeszcze raz, iż na ociepleniu dachu w żadnym przypadku nie wolno oszczędzać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top