Pompy ciepła oraz kolektory słoneczne, jako ekologiczne źródła ciepła.

Pompy ciepła oraz kolektory słoneczne, jako ekologiczne źródła ciepła.

Ekologia ogrzewania naszych domów jednorodzinnych, to obecnie bardzo ważny temat. Przestarzałe technologie grzewcze, niestety prowadza do bardzo poważnych w skutkach zanieczyszczeń atmosfery. Co gorsza, niska emisja jest odpowiedzialna za powstawanie smogu, który co roku niszczy zdrowie i odbiera życie dziesiątkom tysięcy ludzi. Obecnie najpopularniejszymi rozwiązaniami w zakresie ekologicznego ciepła do naszych domów są pompy ciepła, odzyskujące ciepło z otoczenia. Dodatkowo warto przemyśleć inwestycję w kolektory słoneczne, które pozwolą nam podgrzewać wodę użytkową przy wykorzystaniu ciepła energii słonecznej. Będzie to z cała pewnością najlepsze i najbardziej ekologiczne rozwiązanie, na jakie możemy sobie tylko pozwolić.

Pompy ciepła i ich eksploatacja.

Najważniejszą kwestią, jeśli chodzi o pompy ciepła jest to, iż mamy w tym przypadku do czynienia z odnawialnymi źródłami energii. Pompy ciepła odzyskują energię cieplną zmagazynowaną w otoczeniu. Do wyboru mamy dwa podstawowe modele pomp, a będą to:

  • Powietrzne pompy ciepła – odzyskują ciepło z powietrza atmosferycznego. Koszt zakupu oraz instalacji jest tutaj relatywnie niski. Jednakże przez wzgląd na duże wahania temperatury powietrza w otoczeniu, trudno jest przewidzieć warunki pracy pompy. Skutkiem tego tez, trudno przewiedzieć parametry jej pracy oraz zużycie energii elektrycznej, niezbędnej do prawidłowej pracy.
  • Gruntowe pompy ciepła – są o wiele bardziej kosztowne w instalacji. Trzeba tutaj wykonać bowiem albo odwierty pionowe, albo na dużej płaszczyźnie, zabudować rurociąg na głębokości poniżej 1m. chodzi tutaj o to, iż na tej głębokości będziemy mieć zawsze do czynienia z dodatnią temperaturą, wobec czego jesteśmy w stanie przewidzieć warunki pracy. Pompy ciepła głębinowe zaś, pozwolą nam osiągnąć jeszcze lepsze warunki gdyż na dużych głębokościach będziemy mieć do czynienia z wyższymi temperaturami gruntu.

Warto zobaczyć także – pompy ciepła Żywiec

Kolektory słoneczne do ciepłej wody użytkowej.

Bardzo sporym kosztem jest także ogrzewanie wody użytkowej na potrzeby wszystkich domowników. Warto tutaj więc poszukać lepszych i bardziej ekologicznych rozwiązań. Okazuje się, iż inwestycja w dobrej klasy kolektory słoneczne Bielsko Biała pozwoli nam ten problem skutecznie rozwiązać. Kolektory słoneczne w tym przypadku, pozwolą nam poprzez wykorzystanie energii słonecznej, na efektywne ogrzewanie wody użytkowej niskim kosztem. Poprzez kolektory zamontowane na dachy budynku przepływa czynnik grzewczy, najczęściej glikol, który odbiera ciepła od promieni słonecznych. Glikol może być podgrzany do temperatury wyższej niż 100 stopni Celsjusza, wobec czego jest odporny na przegrzanie. Czynnik następnie trafia do wężownicy w zbiorniku na c.w.u., gdzie oddaje ciepło wodzie. Jest to więc bardzo dobre i korzystne rozwiązanie, który przy minimalnych w zasadzie nakładach energii elektrycznej, związanych z działaniem pompki, będzie zapewniać nam dobre warunki do ogrzewania wody użytkowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top