Podstawowe rodzaje kredytów bankowych

Podstawowe rodzaje kredytów bankowych

Kredyt jest obecnie podstawową usługą większości banków. Wśród nich wyróżnić można między innymi kredyt konsumencki, kredyt gotówkowy, kredyt hipoteczny, kredyt konsolidacyjny, kredyt komercyjny, kredyt odnawialny. Warto zapoznać się z poszczególnymi rodzajami kredytów bankowych, aby móc świadomie wybrać rozwiązanie finansowe odpowiednio dobrane do naszych potrzeb.

Kredyt konsumencki

Ten rodzaj usługi bankowej obejmuje wszystkie zobowiązania względem banku niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Kredyt konsumencki nie posiada zabezpieczenie w postaci hipoteki. W tej kategorii kredytów mieszczą się wszelkie pożyczki gotówkowe przeznaczone na dowolny cel, np. na remont mieszkania, zakup samochodu. Podlegają pod niego zakupy ratalne oraz te z odroczonym terminem płatności. Umowa kredytu konsumenckiego musi zawsze mieć formę pisemną. Można od niej odstąpić w terminie 14 dni od dnia podpisania.

Kredyt gotówkowy

Kredyty gotówkowe to rodzaj kredytów konsumenckich. Są to najbardziej popularne rozwiązania finansowe proponowane obecnie przez instytucje bankowe i parabanki. Osoby korzystające z tego typu kredytów nie mają obowiązku podawać informacji, na jaki cel mają zostać one przeznaczone. Nazywa są także pożyczkami gotówkowymi. Wiążą się jednak z dość wysokim oprocentowaniem.

Kredyt hipoteczny

Polega na ustanowieniu hipoteki jako zabezpieczenia. Zazwyczaj kredyty tego typu udzielane są na zakup albo remont nieruchomości Przeważnie są one przyznawane na długi okres czasu i bardzo wysoką kwotę. Kredyty na mniejsze kwoty są zabezpieczane jedynie oświadczeniem o dobrowolnym poddaniu się egzekucji, ubezpieczeniem lub wekslem in blanco. Okres kredytowania w przypadku kredytu hipotecznego wynosi ok. 20 – 30 lat. Podpisując umowę z bankiem, należy dokładnie zapoznać się z każdym punktem dokumentu, a w razie niejasności skonsultować się z prawnikiem.

Kredyt konsolidacyjny

Kolejnym rodzajem usługi kredytowej jest kredyt konsolidacyjny. Jest to forma pożyczki gotówkowej przeznaczonej na spłatę dotychczasowych innych zobowiązań kredytobiorcy. Konsolidacja kredytów jest bardzo opłacalna, bo zamiast kilku spłat, klient ma jedno zobowiązanie względem banku. W swoich założeniach jest to kredyt długoterminowy o dość niskim oprocentowaniu. Sprawdź tutaj jak wygląda obecnie oferta kredytów konsolidacyjnych.

Kredyt komercyjny

Ten typ kredytu jest udzielany przez banki przedsiębiorcom na rozwój własnej działalności gospodarczej. Ma on na celu rozwój i polepszenie funkcjonowania danej firmy.

Kredyt odnawialny

Jest to bardzo popularna forma kredytowania. Charakteryzuje się tym, że klient otrzymuje od banku limit kredytowy, który jest odnawiany po każdym wykorzystaniu, o ile konsument dokona spłaty wykorzystanej części przyznanego limitu. Rodzajem kredytu odnawialnego jest karta kredytowa. Pozwala ona na dokonywanie płatności bezgotówkowo, nie mając środków finansowych na koncie. Za zakupy płaci zatem bank, a klient jest zobowiązany do spłaty powstałego w ten sposób zadłużenia na zasadach zapisanych w umowie zawartej z bankiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top