Małe instalacje igłofiltrowe i ich eksploatacja.

Małe instalacje igłofiltrowe i ich eksploatacja.

Mówiąc o odwadnianiu z zastosowaniem instalacji igłofiltrowych, z reguły mamy na myśli duże instalacje, obsługujące kilkadziesiąt, a nawet kilkaset igłofiltrów. Niemniej jednak, bardzo często wykorzystywane będą także instalacje mniejsze, do których stosuje się zaledwie kilkanaście igłofiltrów. Wszystko tutaj w zasadzie zależne jest od aktualnego zapotrzebowanie. Jednakże trzeba zwrócić uwagę na tego typu sytuacje i mieć świadomość, iż nie trzeba wcale od razu inwestować w duża instalację i jej uruchamiać w takich sytuacjach. Znajdziemy przecież mniejsze rozwiązania, tak samo jak można znaleźć mniejszy agregat pompowy, idealny do tego typu mniejszych instalacji.

Dobór pompy do małych instalacji igłofiltrowych.

O ile w przypadku doboru igłofiltrów czy też kolektora ssawnego nie będziemy mieć większych trudności nawet w przypadku małych instalacji, to już w przypadku pompy mogą się takowe pojawić. Przede wszystkim ze względu na konieczność zastosowania pompy mniejszej, która nie będzie generować niepotrzebnych, nadmiernie wysokich kosztów eksploatacyjnych. Trzeba więc znaleźć pompę dopasowaną pod względem parametrów pracy do wymagań małych instalacji igłofiltrowych.

Możemy tutaj zdecydować się na wybór pompy z rynku wtórnego, co jest jednak obarczone pewnymi trudnościami. Przede wszystkim nie będziemy mieć zbytniego wyboru, a wśród używanych pomp, królują jednostki większe, które raczej przeznaczone będą do obsługi do 50 igłofiltrów. Pompa taka jednakże poradzi sobie doskonale także z mniejszą ich ilością.

W przypadku zakupu nowej pompy, warto zwrócić uwagę na pompy typu Spate 75. w przypadku małej instalacji igłofiltrów, sprawdza się ona wręcz wyśmienicie. Głównie za sprawą doskonałych wręcz parametrów technicznych. Jednakże w przypadku, kiedy potrzebujemy zasilić większe ilości igłofiltrów, pompa Spate 75 może się okazać niewystarczająca.

Pompa Spate 75 do małych instalacji igłofiltrowych.

Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na parametry jakimi powinny charakteryzować się pompy dla małych instalacji igłofiltrów. Bez ustalenia ich w pierwszej kolejności, trudno w ogóle rozmawiać o jakichkolwiek wymaganiach przedsiębiorcy w tym zakresie.

Oczywiście pompy Spate 75, nie są jedynym rozwiązaniem, pozwalającym na sprawną i wydajną obsługę małych instalacji igłofiltrowych. Całkiem dobrze będą sobie także radzić pompy przeponowo membranowe, czyli jednostki takie jak Caffini Libellulla, czy też Flygt BWM. Pompy te charakteryzują się wydajnością rzędu 20-30 m3/godz, co pozwala skutecznie odwadniać w niektórych pracach na ziemnych, szczególnie przy prowadzeniu wykopów budowlanych w terenie podmokłym, o zbyt wysokim poziomie wód gruntowych.

Kwestią kluczową jest tutaj właściwe określenie potrzeb danej realizacji i prawidłowy dobór pompy i całego zestawu w stosunku do podanych parametrów pracy i wymagań. Nie zawsze jest to tak łatwe do osiągnięcia, jednakże z punktu widzenia efektywności pracy, absolutnie niezbędne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top