Kredyty gotówkowe – za i przeciw zaciąganiu

Kredyty gotówkowe – za i przeciw zaciąganiu

Wiele osób, gdy chce wziąć kredyt gotówkowy, nie ma pojęcia jakie są jego wady i zalety. Decyzja jest więc podejmowana pod wpływem emocji i wiąże się z niewiedzą pożyczkobiorcy. Nawet najlepsze kredyty gotówkowe mają wady, dlatego też warto powiększać swoją wiedzę na ich temat.

Wady kredytów gotówkowych

Bierzemy pożyczkę i wydaje nam się, że właśnie rozwiązaliśmy wszystkie nasze problemy. Musimy jednak pamiętać, że jest też druga strona medalu. Największą wadą pożyczki konsumenckiej jest jej wysokie oprocentowanie. Jest ono różne dla każdego kredytu. Zmienia się pod wpływem wysokości kwoty jaką pożyczamy, okresu kredytowania, a także od aktualnych promocji bankowych, jednak przeciętni wynosi ono około 18%. Najtańszy kredyt gotówkowych, który jest obecnie dostępny (wyłączając produkty promocyjne) ma oprocentowanie w granicach 12%, jednak nawet przy takim oprocentowaniu, odsetki są bardzo wysokie. Niestety, często nie są to jedyne koszty, na które musimy się przygotować, gdy chcemy otrzymać kredyt gotówkowy. Bowiem może okazać się, że bank pobiera od nas prowizję, której wartość sięga niekiedy nawet do 5% łącznej kwoty pożyczki. Ponadto, kredyty gotówkowe są udzielane tylko w jednej walucie- w złotówkach, dlatego wahania stóp procentowych silnie oddziałują na wysokość miesięcznej raty.

Zalety kredytów gotówkowych

Najważniejszą zaletą kredytu gotówkowego jest to, że może być on przeznaczony na dowolny cel konsumpcyjny. Możemy kupić meble, wyremontować mieszkanie czy wyjechać na wymarzony urlop, a bank nie odmówi nam pożyczki. Dodatkowo, banki nie wymagają od starających się o kredyty gotówkowe posiadania wkładu własnego (bez względu na kwotę pożyczki), tak jak ma to miejsce w przypadku kredytów hipotecznych. Plusem jest również duża rozpiętość kwot, jakie banki są chętne pożyczyć w ramach pożyczki gotówkowej: od 1000 do nawet 200 tysięcy złotych.

Jeżeli chcemy jak najszybciej uzyskać dodatkowe pieniądze, kredyt gotówkowy może okazać się dla nas świetnym rozwiązaniem. W większości banków nie wymaga się już od pożyczkobiorców żadnych zabezpieczeń ani poręczenia osób trzecich. Istnieją także oferty dla osób ze złą historią kredytową lub o bardzo niskich dochodach- nawet od 1200 zł zarobku miesięcznie. W przypadku mniejszych kwot, starający się o pożyczkę, najczęściej nie potrzebują zaświadczenia o dochodach- wystarczy dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość. Formalności są więc bardzo ograniczone, co sprawia, że wstępna decyzja kredytowa może być podjęta nawet w godzinę. Ponadto, kredyty gotówkowe można spłacić bez dodatkowych opłat w dowolnym momencie, a odsetki zostaną nam częściowo zwrócone.

Kredyty gotówkowe oferowane przez banki są stosunkowo bezpiecznym rozwiązaniem dla osób potrzebujących zastrzyku finansowego. Są zdecydowanie lepszą opcją niż pożyczanie pieniędzy w parabankach, gdzie oprocentowanie kredytu jest horrendalnie wysokie. Nie należą do najtańszych, ale są dostępne dla większości osób, dlatego też cieszą się niesłabnącą popularnością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top