Kleje utwardzane promieniowaniem UV i ich przemysłowe zastosowanie.

Kleje utwardzane promieniowaniem UV i ich przemysłowe zastosowanie.

Współczesny przemysł w wielu branżach, stale potrzebuje unowocześnień w wielu kwestiach. Jedną z nich jest trwałe i solidne łączenie ze sobą różnorodnych elementów. Oczywiście jeśli chodzi o przemysł ciężki to bez dwóch zdań, najlepszą technologią jest tutaj spawanie. Stosowane z dużym powodzeniem od dziesiątek już lat, stale unowocześniane i poprawiane w kwestiach technologii. W bardziej precyzyjnych jednak branżach, mamy do czynienia z innymi wymaganiami. Dlatego też, tutaj najbardziej rozpowszechnioną technologią jest klejenie z zastosowaniem klejów utwardzanych promieniowaniem UV. Wymaga to oczywiście stosowania odpowiedniego sprzętu, jak chociażby promienniki UV, czy też kompleksowe systemy UV do utwardzania klejów. Jest to jednakże bardzo dobra technologia, którą stosunkowo łatwo wdrożyć, a korzyści płynące z jej stosowania są stosunkowo pokaźne.

Zalety klejów utwardzanych promieniowaniem UV.

Wspomnieliśmy już o tym, iż zastosowanie tego typu technologii klejenia będzie nieść za sobą konkretne korzyści. Trzeba więc nieco więcej o tym powiedzieć, aby nie być gołosłownym. Wobec czego też, poniżej wyszczególniamy najważniejsze zalety stosowania tego typu technologii klejenia.

  • Szybki czas utwardzania kleju – w przypadku niewielkich spoin, pełne utwardzenie można osiągnąć już w czasie 10 sekund naświetlania promieniami UV.
  • Długi czas żywotności kleju – po nałożeniu kleju na łączone przedmioty, mamy nawet do 60 minut, zanim klej trzeba będzie koniecznie poddać utwardzaniu.
  • Dobra jakość spoin – są solidne i w pewnym zakresie elastyczne. Pozwala to na pewną pracę spoiny wraz z klejonymi elementami, wydłużając jej żywotność.
  • Relatywnie niskie koszty jednostkowe
  • Prosta technologia klejenia – w zasadzie nie odbiegająca od innych technologii klejenia.

Są to wyraźne zalety tego typu rozwiązania, które sprawiają, iż jest to technologia bardzo chętnie wykorzystywana w wielu branżach. Zdecydowanie najczęściej możemy się zetknąć z jej stosowaniem w optyce, produkcji sprzętu medycznego, elektronice, elektrotechnice, czy też nawet w motoryzacji. Jest to więc technologia klejenia o stosunkowo szerokim spektrum zastosowań.

Proces klejenia z utwardzaniem UV.

Jeśli chodzi o kwestię samego klejenia w tym przypadku, to przede wszystkim trzeba odpowiednio przygotować klejone elementy. Powierzchnie klejenia powinny być gładkie, pozbawione zadziorów i nierówności, czyste, suche i odtłuszczone. Dopiero na tak przygotowane powierzchnie można nanieść równomierne warstwy kleju po czym przedmioty ze sobą złączyć. Potem wystarczy wykorzystać odpowiednie promienniki typu UV w celu utwardzenia spoiny. W przypadku przemysłowego zastosowania w liniach produkcyjnych, znajdziemy kompletne systemy UV do utwardzania klejów. Będą one pozwalać nam na jednoczesne utwardzanie wielu spoin. Możliwe więc będzie wdrożenie tej technologii nawet na relatywnie szybkie linie produkcyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top