Kilka słów o cyfryzacji i radiu DAB+

Kilka słów o cyfryzacji i radiu DAB+

Radio DAB+ to nowa technologia umożliwiająca odbieranie sygnału w postaci cyfrowej. Dzięki temu, mamy szereg przywilejów w postaci lepiej działającego radia, lepsza jakość, zasięg oraz możliwość odbierania prostych grafik. Dzięki takim rzeczom, sygnał DAB ma dużo większe możliwości niż zwykły analogowy sygnał. Technologia ta do drugiej połowy 20-tych lat XXI wieku będzie w Polsce dostępna na terenie całego kraju, obecnie tylko stolica oraz Katowice mogą z niej korzystać.

Co do zalet tej technologii, to chyba największą jest koszt eksploatacji, jest on dużo mniejszy niż w przypadku analogowego przesyłania sygnału. Według danych dla miejscowości około 4 tysięcy koszt dystrybuowania takiego sygnału to około 70 tys. euro a dla sygnału analogowego to około 270 tys. euro. Jak widać koszty zdecydowanie przemawiają za radiem dab+.
Chciałbym też powiedzieć co w zasadzie znaczy ten znaczek + przy słowie dab. Tutaj chodzi o kwestię technologiczne. DAB+ to nowsza wersja starego i nieużywanego DAB, sygnał DAB+ posiada kodeki, które lepiej kodują sygnał, jest on lepszej jakości, odpowiedni do nowoczesnych standardów.

W mediach cyfryzacja to normalna rzecz czy to w Internecie czy też w telewizji. Patrząc na telewizję sukces tej metody jest wręcz niesamowity od satelity po transmisje w technologii 3D. Moim zdaniem z radiem też tak może być, ale wymaga to większych nakładów pieniężnych oraz większego uświadomienia społeczeństwa czy radio DAB+ jest. Po za tym warto jest spojrzeć krytycznym okiem na telewizję, radio cały czas się rozwija, natomiast telewizja ma z tym ogromne kłopoty, Internet wypiera ten środek masowego przekazu. W moim mniemaniu dla radia przybywają złote czasy zaś dla telewizji następuje kryzys . Najlepszym tego przykładem jest to, że w 2012 roku było tylko 16 transmisji, które przyciągnęły przed telewizory więcej niż 10 mln widzów a w 2000 było ich aż 248. Jest to idealny dowód na to, że telewizja ma duże problemy z pozyskiwaniem nowych odbiorców.
Za to radio ma się coraz lepiej i coraz więcej nawet młodych osób słucha radia. Mam nadzieję, że ten proces będzie się utrzymywał a sama cyfryzacja będzie przebiegała w dobrym kierunku i zainteresuje Polaków w większym stopniu niż dotychczas.

www.digib.pl – sklep z nowoczesnymi technologiami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top