Karta płatnicza – plastikowe pieniądze

Karta płatnicza – plastikowe pieniądze

Praktycznie każdy posiadacz konta osobistego korzysta z karty płatniczej. Jest to wygodne i bezpieczne rozwiązanie, które umożliwia pobranie gotówki w bankomacie, jak również wykonanie rozliczeń bezgotówkowych.

Na polskim rynku spotkać można co najmniej kilka rodzajów kart. Zasadniczo pełnią one taką samo funkcję, nie mniej jednak posiadają konkretne cechy, które wyróżniają je spośród innych propozycji. Wiele osób w pierwszej kolejności zwraca uwagę na stronę graficzną karty. Faktem jest, iż każdy bank czy instytucja finansowa posiada charakterystyczne dla siebie nadruki na kartach, zazwyczaj jest ich kilka. Nadruki te wskazują na to, jaki to rodzaj karty oraz jakie posiada ona właściwości.

Najpopularniejszym rozwiązaniem są bez wątpienia karty debetowe, aczkolwiek mają one ograniczone możliwości. Są to karty stanowiące dopełnienie konta bankowego, za ich pośrednictwem można dokonywać wypłat w bankomatach, wpłacać środki na konto we wpłatomacie lub dokonywać transakcji bezgotówkowych. Należy jednak pamiętać, że wysokość wypłaty czy transakcji nie może przekroczyć wartości środków, które w danym momencie znajdują się na koncie.
Popularna alternatywą są również karty charge, czyli karty z odroczonym terminem płatności. Rozwiązania te są przypisywane do konta klienta, z jednoczesnym uwzględnieniem indywidualnego limitu finansowego.
Karty kredytowe funkcjonują na zasadzie „pay later”. W praktyce oznacza to, że dana osoba korzysta ze środków znajdujących się na karcie, natomiast należność reguluje z opóźnieniem. Warto dodać, że w przypadku uregulowania zadłużenia w określonym czasie, bank nie nalicza odsetek za korzystanie z karty kredytowej. Na uwagę zasługują także karty przedpłacone, czyli rozwiązania funkcjonujące na zasadzie „pay before” – elektronicznej portmonetki. Aby skorzystać z płatności tą kartą, najpierw należy ją zasilić określoną kwotą.

Więcej przeczytasz w serwisie KontoBankowe24.pl – http://kontobankowe24.pl/karty-platnicze/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top