Jak urządzić pokój młodzieżowy?

Dom

Jak urządzić pokój młodzieżowy?

Urządzenie pokoju młodzieżowego to duże wyzwanie. Nastolatek nie jest już dzieckiem, ale też nie jest jeszcze dorosły – na tym etapie dojrzewania ma mocną potrzebę wyrażania siebie, ale nie zawsze potrafi dokładnie stwierdzić, co mu się podoba, bo jego gust wciąż ewoluuje. Jak dostosować aranżację do potrzeb dorastającego człowieka? Oto kilka praktycznych porad i pomysłów.

Jak urządzić pokój młodzieżowy?

Urządzając pokój młodzieżowy, należy wziąć pod uwagę potrzeby i preferencje dziecka. To nastolatek powinien zdecydować o kolorystyce i stylu – niech ma wpływ na wybór mebli, farb, dekoracji. Być może uda mu się znaleźć w internecie zdjęcia wnętrz, które mu się podobają – w ten sposób łatwiej będzie ustalić, jaką stylistykę powinien mieć jego przyszły pokój. Zadaniem rodziców jest czuwać nad sprawami technicznymi. Może okazać się, że część pomysłów nastolatka jest niemożliwa do zrealizowania w danej przestrzeni albo że trzeba będzie je nieco zmodyfikować.

Pokój młodzieżowy na…

Planując aranżację pokoju młodzieżowego, zawsze trzeba wziąć pod uwagę możliwości techniczne. Umiejscowienie pomieszczenia i jego wielkość w znacznej mierze decydują o funkcjonalności i możliwych do zastosowania rozwiązaniach. Najwięcej wątpliwości mamy zwykle, urządzając pokoje na poddaszach albo mierząc się z niewielką przestrzenią w bloku.

Pokój młodzieżowy na poddaszu?

Żeby pokój młodzieżowy na poddaszu był praktyczny, pod skosami powinny znaleźć się regały i komody do przechowywania, aby dobrze wykorzystać dostępną przestrzeń. Miejsce do pracy – biurko – najlepiej usytuować pod oknem. Na poddaszu trzeba też zadbać o właściwe oświetlenie, żeby pokój był jasny i przytulny.

Pokój młodzieżowy w bloku?

Dzieci zajmują zwykle najmniejsze pomieszczenie w mieszkaniu – dopóki są małe, jego praktyczne zaaranżowanie nie sprawia wielkich problemów. Problem pojawia się w przypadku nastolatka, który chce w pokoju także przyjmować gości. Planując rozmieszczenie pokoju młodzieżowego w bloku, trzeba rozplanować każdy metr kwadratowy. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się meble modułowe i wielofunkcyjne – na przykład kanapa, która wieczorem zamieni się w łóżko, albo stolik, który będzie jednocześnie skrzynią na drobiazgi. Wnętrze optycznie powiększą modne białe meble, które wbrew pozorom są też łatwe w czyszczeniu, więc idealnie nadają się do pokoju młodzieżowego.

Pokój młodzieżowy dla…

Jednym z najważniejszych kryteriów, które należy wziąć pod uwagę, urządzając pokój młodzieżowy, jest płeć nastolatka oraz jego zainteresowania.

Pokój młodzieżowy dla chłopaka

W pokoju dla nastoletniego chłopaka prawdopodobnie zaplanować trzeba będzie miejsce na ekran i konsolę, a także trochę przestrzeni do ćwiczeń – to ulubione zajęcia chłopców w tym wieku.

Pokój młodzieżowy dla dziewczynki

Dorastająca dziewczyna będzie potrzebowała sporo miejsca do przechowywania, więc w pokoju warto zaplanować garderobę lub sporą szafę. Ucieszy ją także lustro czy toaletka, z pewnością będzie chciała przyjmować w pokoju koleżanki, więc przydać mogą się stolik kawowy oraz fotele i poduszki do siedzenia.

Pokój młodzieżowy dla rodzeństwa

Urządzenie pokoju dla dwóch nastolatków to duże wyzwanie dla rodziców. Najważniejsze, żeby w pomieszczeniu zostały wytyczone strefy dla każdego dziecka poprzez np. zastosowanie różnej kolorystyki. Każdy nastolatek powinien mieć swoje miejsce do spania, biurko oraz właściwą ilość miejsca do przechowywania. Praktycznym rozwiązaniem może okazać się łóżko piętrowe.

Jak tanio urządzić pokój młodzieżowy?

Metamorfoza pokoju młodzieżowego nie musi kosztować fortuny. Czasami kilka detali wystarczy, żeby całkowicie odmienić jego wygląd. Narzuta na łóżko, nowy dywan, kilka poduszek – nastolatki uwielbiają tego rodzaju rozwiązania, które są tanie, ale skutecznie nadają wnętrzu charakteru. Niedrogim sposobem na odmianę pokoju nastolatka może też być przemalowanie ścian. Jeśli szukasz inspiracji na pokój młodzieżowy koniecznie odwiedź sklep internetowy www.miloohome.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top