Eksploatacja pomieszczenia akumulatorowni a kwestia bezpieczeństwa.

Eksploatacja pomieszczenia akumulatorowni a kwestia bezpieczeństwa.

Praktycznie każdy większy obiekt przemysłowy czy też magazynowy, na którym eksploatowane są widłowe wózki elektryczne, będzie posiadać własny punkt ładowania baterii trakcyjnych do tych wózków. Jest to jednak dość poważnym zagrożeniem, szczególnie jeśli akumulatorownia nie jest prawidłowo wykonana, ani też prawidłowo eksploatowana. Dlatego też, należy tutaj pamiętać o tych kwestiach. Tym bardziej, iż mamy odpowiednie regulacje dotyczące przygotowania pomieszczenia akumulatorowni. Pozostałe kwestie, będą w dużym zakresie wynikać ze zdrowego rozsądku i pozostałych przepisów BHP. Warto o tych zagadnieniach pamiętać, gdyż pozwolą nam osiągnąć wysoki poziom bezpieczeństwa w toku ładowania baterii trakcyjnych.

Przygotowanie pomieszczenia akumulatorowni.

Najważniejszą kwestią w tym przypadku będzie rzecz jasna, prawidłowe przygotowanie akumulatorowni do jej eksploatacji. Trzeba tutaj zdać sobie sprawę z poważnych zagrożeń, przed jakimi będziemy stawać w toku eksploatacji akumulatorowni, jak i w trakcie samego ładowania baterii trakcyjnych. Najważniejszym będzie tutaj oczywiście zagrożenie wybuchowe, wynikające z możliwości wydzielania się wodoru, na przykład z uszkodzonego akumulatora. Wystarczy tylko iskra aby natychmiast doszło do zapłonu. Dlatego też, wewnętrzna instalacja oświetlenia w akumulatorowni powinna być nowoczesnym i nie iskrzącym rozwiązaniem. Ponadto wnętrze akumulatorowni powinno gwarantować nam następujące kwestie:

  • Dostęp do bieżącej wody
  • Ściany i podłoga powinny być wykonane z materiału kwasoodpornego.
  • Należy także zainwestować w system detekcji wodoru – w razie wykrycia nadmiernego jego stężenia we wnętrzu pomieszczenia, natychmiast będzie uruchamiane jego wentylowanie.
  • System nie iskrzącej wentylacji mechanicznej.

W zasadzie nowoczesne projekty i realizacje akumulatorowni będą powyższe zagadnienia przewidywać i realizować. Dzięki temu poziom bezpieczeństwa w nowo wykonywanych pomieszczeniach akumulatorowni będzie stosunkowo wysoki.

Prawidłowa eksploatacja.

Nie da się ukryć, iż bardzo dużym zagrożeniem będą tutaj także sami pracownicy, a w zasadzie ich brak wyobraźni. Dlatego też, koniecznością będzie tutaj odpowiednie szkolenie oraz wdrożenie pewnych wymagań w zakresie całego obiektu a w szczególności w zakresie obsługi samej akumulatorowni. Należy tutaj wprowadzić bezwzględny zakaz palenia tytoniu i używania otwartego ognia na całym obiekcie. Tym bardziej, iż to właśnie palenie papierosów i używanie otwartego ognia jest zdecydowanie najczęściej przyczyną wybuchów na obiektach przemysłowych. Trzeba także pracowników wyczulić na kwestie bezpieczeństwa samej obsługi akumulatorowni, aby byli zawsze czujni i starannie sprawdzali stan techniczny akumulatorów, odbieranych do montażu na wózkach widłowych. Pozwoli to z cała pewnością uniknąć wielu nieprzyjemnych zdarzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top