Dobranie anteny do telewizji cyfrowej

antena

Dobranie anteny do telewizji cyfrowej

Konieczność przejścia z sygnału analogowego na cyfrowy, powoduje zwiększenie zainteresowania sprzętem, który pozwoli nam na prawidłowy odbiór naziemnej telewizji cyfrowej. Na pierwszy rzut okaz, zmiana nie wydaje się skomplikowana, jednak w społeczeństwie pojawia się masę pytań i niejasności.

Mam nadzieję, że poniższy artykuł pozwoli choć trochę odpowiedzieć na niektóre pytania.

Na pierwszy ogień idzie antena.

Od razu trzeba obalić jeden mit, który wielu sprzedawców stara się nam wmówić. Chodzi o zakup nowej anteny dvb-t do odbioru cyfrowej telewizji. Zwykła antena, jaką aktualnie mamy zamontowaną powinna bez problemu odbierać sygnał cyfrowy. Zatem zakup nowej nie jest potrzebny.

Ważne jest tylko, aby antena była odpowiednio dobrana do warunków w jakich mieszkamy. Telewizja cyfrowa w odróżnieniu od telewizji analogowej jest bardziej odporna na różne przeszkody terenowe. Telewizja cyfrowa powoduje bowiem, że sygnały odbite od przeszkód sumują się, poprawiając tym samym jakość odbioru.

Jeśli chodzi o dobór samej anteny, to tutaj mamy do wyboru: anteny pokojowe oraz anteny zewnętrzne.

W przypadku anten pokojowych powinno się je stosować tylko i wyłącznie w miejscach, gdzie nadawany sygnał jest naprawdę silny, a więc blisko nadajników. Antena pokojowa cechuje się niewielkim zyskiem energetycznym, oraz wzmacniaczem antenowym o dość dużym wzmocnieniu. Niestety odbiór na takiej antenie powoduje częste zakłócenia (zakłócenie może spowodować nawet przejeżdżający za oknem samochód).

Kolejnym typem anten są anteny zewnętrzne. Najlepsze są anteny kierunkowe, zbudowane z elementów aluminiowych. Mogą one być rozbudowywane. Jeśli np. do nadajnika mamy niedużą odległość, to wtedy wystarczy nam kilka elementów. W przypadku dużych odległości od nadajnika może zajść potrzeba użycia anteny składającej się nawet z kilkudziesięciu elementów.

Jednak nawet dobra antena, źle zamontowana może nie dawać nam pełnej satysfakcji z oglądania telewizji. Dlatego instalację i ustawienie anteny telewizyjnej najlepiej zlecić specjaliście. Wtedy będziemy mieli pewność, że jest to zrobione dobrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top