Dlaczego kurs BHP jest ważny?

Dlaczego kurs BHP jest ważny?

Pomimo tego, iż obecnie zarówno pracodawcy jak i pracownicy coraz to bardziej świadomie wykonują swoją pracę, coraz to lepiej znają swoje prawa i obowiązki, wciąż zdarzają się sytuacje, gdy niektóre osoby są na bakier z podstawowymi zasadami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy.

Bywa, że pracodawcy nie zapewniają swoim pracownikom odpowiednich warunków pracy i choć zdają sobie z tego sprawę, nie dążą do tego, aby cokolwiek zmienić na lepsze. Zdarza się także tak, iż same osoby zatrudnione na danym stanowisku, nie przestrzegają określonych zasad narażając w ten sposób na niebezpieczeństwo nie tylko siebie, ale i swoich współpracowników. Aby tego typu zdarzeń uniknąć, aby jak najbardziej zminimalizować odsetek nieszczęśliwych wypadków w zakładach pracy prowadzone są obowiązkowe szkolenia i kursy różnego rodzaju. Absolutną podstawową jest kurs BHP.

Szkolenia BHP dla firm to rzecz wyjątkowo ważna, dlatego też nie można traktować ich jak „zło konieczne”, ale należy do nich podejść w sposób odpowiedzialny i rozsądny. Dzięki zdobyciu ważnych informacji w czasie takiego szkolenia oraz dzięki zastosowaniu się do obowiązujących zasad można uniknąć przykrych i niebezpiecznych zdarzeń, można zapewnić sobie bezpieczeństwo w czasie wykonywania pracy. Każde szkolenie musi być prowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami Kodeksu Pracy. Nie polega ono także tylko i wyłącznie na tym, aby pracownik zdobył wiedzę teoretyczną i zastosował ją w praktyce przykładowo w sytuacji zagrożenia.

Równie ważne jest to, by pracownik zdał swoje prawa i obowiązki wobec pracodawcy (i rzecz jasna odwrotnie). W każdym zakładzie pracy powinny odbywać się także szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. I to szkolenie prowadzi się zgodnie z wytycznymi Kodeksu Pracy, zaś osoba, która przejdzie pomyślnie kurs, otrzymuje certyfikat. Szkolenie takie powinni przejść niemalże wszyscy jak np.:

  • nauczyciele,
  • opiekunowie.

Poza podstawowym ogólnym szkoleniem z pierwszej pomocy, pracownik powinien przejść także szkolenie z udzielania pomocy w określonych warunkach panujących w danym zakładzie pracy. Kursy takie są zatem często przygotowywane indywidualnie na potrzeby danego zakładu (inne warunki panują bowiem przykładowo w kopalni, inne w szkole czy przedszkolu, możliwe są zatem inne zagrożenia).

Na kursie pierwszej pomocy dowiemy się na początek tego, jakie są obecnie obowiązujące podstawy prawne udzielania pierwszej pomocy, jak w bezpieczny sposób przeprowadzić akcję ratunkową, jak wykonać resuscytację, w jaki sposób postępować w przypadku krwotoku, złamania, czy amputacji, zadławienia, omdlenia, oparzenia, porażenia prądem. Pierwsza pomoc to coś, co powinien znać nie tylko pracownik jakiejkolwiek firmy, ale absolutnie każdy.

Źródło: http://www.warszawa.bhp-center.com.pl/pierwsza-pomoc/szkolenie-z-pierwszej-pomocy-dla-nauczycieli-i-opiekunow/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top