Co powinny jeść nasze pociechy?

Co powinny jeść nasze pociechy?

Czas który dziecko spędza w przedszkolu, to czas wyraźnego rozwoju psychicznego jak również fizycznego. Niewątpliwie dochodzi do tego żywienie, jakie jest również bardzo ważne. Posiłek dla takiego malucha musi być starannie zaplanowany. Jeżeli chodzi o produkty, które mają dużą wartość odżywczą dla dziecka, to produkty wysokiej jakości, jak także te które są mało przetworzone.

Co powinny zatem jeść maluchy w wieku przedszkolnym?

Potrawy dla naszych dzieci powinny zawierać jak najwięcej substancji odżywczych, w tym mikroelementy oraz witaminy, które są nadzwyczaj dobrze wchłaniane przez młody organizm. Dziecko powinniśmy karmić zgodnie z piramidą żywieniową (powinny zawierać produkty: zbożowe, warzywa, owoce, produkty białkowe, tłuszcze oraz cukry).
Zajmijmy się więc pokrótce każdym produktem. Na początek opiszmy produkty zbożowe. Są one dla nas jak i dla dzieci źródłem węglowodanów (dodają nam energii). Zboża zawierają mnóstwo składników mineralnych, między innymi: cynk, żelazo, magnez, fosfor, potas, miedź. Warto dodać, że zboża nieoczyszczone dostarczają nam także błonnika, który wspomaga nasze trawienie, oraz bardzo dobrze działa na naszą pracę jelit.

Warzywa i owoce, to produkty, jakie w rozwoju młodej osoby są bardzo ważne i cenne. To też powinniśmy dawać je dzieciom pięć razy dziennie. Owoce i warzywa to bardzo cenne źródło witamin, oraz substancji między innymi takich jak kwas foliowy, beta-karoten. Znajdziemy również w nich wiele składników mineralnych: magnez, sód, wapń, potas. Trzeba tutaj również zaznaczyć, iż to właśnie dzięki wodzie, jaka znajduje się w owocach oraz warzywach, to są one mało kaloryczne, przez co unikamy otyłości.

Następną kategorią są produkty białkowe, które wypełniają głównie rolę budulcową. Artykuły mleczne, to niesłychanie dobre źródło wapnia, które odpowiada za budowę naszych kości, ale również zębów. W dzisiejszych czasach coraz większa ilość dzieci ma różnego rodzaju uczulenia np. na orzechy. Wtedy aby dziecko zażywało białko, wskazane jest dawać dziecku, migdały, suszone owoce. Również sporo białka zawierają ryby. Dlatego w czasie dorastania rybę powinno się jeść razy w ciągu tygodnia. Ryby oprócz wielu składników zawierają również kwas tłuszczowy omega-3, który odpowiada za prawidłowy rozwój układu nerwowego, jak również wzmacnia układ odpornościowy.
Ostatnią kategorią są produkty, które należą do grupy wysokokalorycznych. Dlatego też powinno się je stosować ostrożnie. Głównie jako dodatek żywieniowy.

Pamiętajmy, że stosowanie właściwiej diety, to bardzo ważna rzecz, której musimy się trzymać i starać ją szanować. Bo jeżeli chodzi o małe dzieci to jest ona odpowiedzialna, za prawidłowy rozwój naszego dziecka. Najgorsze jest, kiedy widać w znanej sieci fast food’owej dziecko w wieku około 3 latek, które wcina frytki bądź jeszcze gorzej – hamburgerem. Tego powinniśmy unikać jak ognia.

Dlatego np. kiedy zapisujemy nasze dziecko do przedszkola Warszawa, dowiedzmy się wcześniej, co w tym przedszkolu się jada.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top