Charakterystyka lokat z rosnącym oprocentowaniem

Charakterystyka lokat z rosnącym oprocentowaniem

Banki w kwestii lokat oferują swoim klientom szereg udogodnień i korzystnych warunków, które mają za zadanie zachęcić do składania depozytów oszczędnościowych. Produkty te często kuszą atrakcyjnym oprocentowaniem, czy korzystną kapitalizacją odsetek, jednak posiadają także swoje wady, które dla niektórych mogą być trudne do zaakceptowania. Nie każdy bowiem zgodzi się na długoterminowe deponowanie środków bez możliwości ich wcześniejszego wycofania, a niestety realia są takie, że wcześniejsze zakończenie umowy z reguły skutkuje przykrymi konsekwencjami w postaci utraty naliczonych odsetek. Jeśli więc nie chcemy ryzykować utraty zysków i „zamrażać” kapitału na długie lata, wówczas warto sięgnąć po lokatę dynamiczną.

Produkt z oprocentowaniem progresywnym jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy lubią mieć pełen dostęp do wszystkich swoich funduszy, a jednocześnie chcą na zgromadzonych środkach nieco zarobić. Lokata dynamiczna podobnie jak standardowe produkty oszczędnościowe daje poczucie bezpieczeństwa finansów i gwarantuje określone zyski z odsetek, jednak w żaden sposób nie ogranicza klienta w kwestii dostępu do zdeponowanych środków. Deponent może bez żadnych przeszkód w dowolnym momencie trwania umowy wypłacić pieniądze i nie spotka go za to żadna kara.

Jednak należy wiedzieć, że nie jest to opłacalne w początkowych miesiącach trwania umowy, a to dlatego, że oprocentowanie naliczane jest progresywnie w równych odstępach czasu i początkowe wartości procentowe są z reguły za niskie, by dać klientowi możliwość wczesnego wycofania funduszy wraz z zadowalającym zyskiem. Ten można osiągnąć dopiero w końcowych etapach trwania lokaty. Profit naliczany jest bowiem za dany miesiąc, w którym została zakończona umowa oraz za wszystkie poprzedzające go miesiące licząc od początku trwania umowy.

Mechanizm naliczania oprocentowań jaki funkcjonuje w lokatach dynamicznych uniemożliwia częstą kapitalizację odsetek, która jest tu możliwa jedynie na koniec umowy, lub w chwili jej wcześniejszego zerwania. Skutkuje to niestety nieco mniejszą skutecznością w generowaniu zysków niż ma to miejsce w produktach z częstą kapitalizacją. jeśli więc jest to przeszkodą do zawarcia umowy, można zdecydować się na wysoko oprocentowane konto oszczędnościowe, które także daje pełen dostęp do depozytu, a dodatkowo następuje w nim częstsza kapitalizacja odsetek. Zanim jednak dokonamy wyboru, warto przede wszystkim prześledzić oprocentowania poszczególnych ofert i wyszczególnić spośród nich najlepsze lokaty, a te z kolei dopasowywać do własnych potrzeb i możliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top