Ceny paliwa w Polsce

Ceny paliwa w Polsce

W każdym kraju ceny paliwa są uzależnione od wielu czynników, w tym przede wszystkim od czynników rynkowych, takich jak cena baryłki ropy na rynkach światowych. Podobnie jest w Polsce.
W naszym kraju na hurtowe ceny paliwa największy wpływ ma cena ropy. Kiedy ropa drożeje wzrasta także cena paliwa, kiedy cena ropy spada maleje także cena palia.
Ropa naftowa jest głównym składnikiem niemal każdego rodzaju paliwa. Na polskich stacjach sprzedawane są cztery podstawowe rodzaje paliwa, dzięki którym samochody, motocykle i inne pojazdy mechaniczne mogą sprawnie działać. Pierwszym z nich jest paliwo oznaczone jako PB95, drugim PB98, trzecim paliwo typu diesel, a czwartym paliwo typu gaz LPG.
Paliwo PB98 różni się od paliwa PB95 mniejszą zawartością ołowi, przez co paliwo jest „zdrowsze” dla samochodu i dla środowiska. Jest to paliwo bardziej przefiltrowane, Zazwyczaj na paliwie lepszej jakości można pokonać większą ilość kilometrów niż na złym paliwie.
W Polsce działa kilka dużych sieci stacji benzynowych, które oferują paliwo wszelkiego rodzaju dla pojazdów różnego rodzaju. Jedną z bardziej znanych stacji w Polsce jest stacja Orlen.
Ceny paliwa na poszczególnych stacjach benzynowych, nawet tych które należą do jednej sieci mogą się od siebie różnić. Np,. stacja Orlen na Śląsku może oferować zupełnie inną cenę niż stacja Orlen na Pomorzu. Tutaj kilkugroszowe różnice związane są przede wszystkim z kosztami transportu paliwa na daną stację oraz z kosztami utrzymania stacji.
Trzeba pamiętać o tym, że aby prowadzić stację benzynową trzeba mieć stosowne uprawnienia i zezwolenia wydawane przez właściwe organy administracji.
Stacje benzynowe to już nie tylko same punkty, na których można zatankować swój samochód, ale także cały kompleks dodatkowych usług. Niemal na każdej stacji znajduje się sklep. Można w nim kupić artykuły spożywcze, takie jak:

  • słodkie przekąski,
  • batoniki,
  • ciastka,
  • cukierki,
  • chipsy,
  • napoje.

Na stacji można kupić gazety i mapy. Ponadto dostępne są artykuły do pielęgnacji samochodu, takie jak:

  • płyny do czyszczenia auta,
  • odświeżacze powietrza,
  • płyny do spryskiwaczy
  • itp.

Niemal na każdej stacji benzynowej wprowadzone zostały także ciepłe przekąski. Zazwyczaj są to hot-dogi, serwowane w gorącej bułce z różnymi sosami do wyboru. Na każdej dobrej i cenionej stacji benzynowej można się również napić kawy i zjeść ciastko lub drożdżówkę.
Na stacjach paliw znajduje się ponadto myjnia samochodowa, punkt w którym można dopompować powietrza do kół swojego samochodu.
Aby zachęcić swoich klientów do tankowania samochodu właśnie na danej stacji bardzo często wprowadzane są programy lojalnościowe. Za każdy zakup na stacji, czy to paliwa czy artykułów ze sklepu otrzymuje się bonusowe punkty, które są nabijane na kartę lojalnościową. Następnie po zebraniu określonej ilości punktów można wymienić je na atrakcyjne nagrody. Największe szanse na zebranie nagród zdecydowanie mają kierowcy TIR-ów, gdyż oni tankują najwięcej paliwa. Z dużej ilości punktów cieszą się również właściciele szkół nauki jazdy samochodem.

Źródło: http://hspcompany.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top