Awitaminoza u dzieci

Awitaminoza u dzieci

Awitaminoza to niedobór witamin. Jej objawy mogą być różne, w zależności od tego, z niedoboru jakich witamin powstała. Niepokojące mogą być już takie objawy jak notoryczne zmęczenie, krwawienie z dziąseł podczas mycia zębów czy apatia. Jednym z objawów może być również obniżona odporność i zwiększona zapadalność na infekcje. Zobaczmy zatem jak przeciwdziałać awitaminozie i jak z nią walczyć u dzieci.

Przyczyny awitaminozy

Przyczyną niedoboru witamin, czyli awitaminozy może być m.in niewłaściwa dieta, w której jest za mało ważnych dla rozwoju dziecka składników odżywczych. Szczególnie narażone są dzieci, które jedzą mało warzyw i owoców lub nie jedzą ich wcale. Są jednak również takie witaminy, jak np. witamina D, która nie pochodzi z warzyw i owoców, lecz ze słońca oraz z ryb i owoców morza. Na jej niedobory mogą być więc narażone także te dzieci, które jedzą dużo warzyw i owoców.

Sprawdź jak poradzić sobie z niejadkiem: http://www.sanostol.pl/odzywianie/problem-z-brakiem-apetytu-u-dziecka-poznaj-7-sposobow-na-niejadka

Uzupełnij niedobór witamin

Znając przyczyny awitaminozy należy znaleźć sposób, aby uzupełnić powstałe niedobory. Z pomocą przychodzą suplementy diety dla dzieci, które pomagają uporać się z brakami witaminowymi. Mają dostosowane do wieku dzieci dawki witamin, dzięki czemu podając je dziecku nie ma ryzyka przedawkowania.

Na dłuższą metę sposobem na walkę z awitaminozą jest jednak odpowiednia dieta. Tylko zbilansowany sposób odżywiania pomaga utrzymać wysoki poziom witamin w dłuższej perspektywie. Przy okazji pomaga wyrobić u dziecka właściwe nawyki żywieniowe, co z pewnością będzie miało pozytywny wpływ na jego zdrowie również w późniejszym życiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top