Argumenty za i przeciw zakładaniu lokat bankowych

Argumenty za i przeciw zakładaniu lokat bankowych

Lokaty czyli inaczej depozyty bankowe to dobry sposób na bezpiecznie zainwestowanie pieniędzy. Jednak jak każda forma inwestycji, lokaty także, posiadają pewne wady i zalety. Oto one.

Zalety lokat bankowych

Nie trzeba posiadać szczegółowej wiedzy

Wybranie i założenie lokaty bankowej jest bardzo proste i nie wymaga od nas prawie żadnej wiedzy z dziedziny bankowości. W przypadku innych inwestycji, takich jak np. giełda trzeba mieć większe rozeznanie. Aby wybrać odpowiednią lokatę wystarczy przejrzeć strony internetowe lub zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

Łatwość założenia

Proces zakładania lokaty bankowej jest bardzo prosty. Wystarczy wybrać odpowiednią ofertę i złożyć podpis na umowie bankowej. To wszystko. Oczywiście nie należy zapomnieć o pieniądzach.

Lokaty są bezpieczne

Depozyty bankowe to z pewnością jedna z bezpieczniejszych o ile nie najbezpieczniejsza forma inwestowania pieniędzy. Nawet w przypadku upadłości instytucji bankowej Bankowy Fundusz Gwarancyjny zapewnia nam wypłatę całej sumy jeśli nie przekracza ona stu stu tysięcy złotych. Jeśli chcemy ulokować na koncie większe pieniądze możemy rozłożyć tą sumę na kilka banków tak, aby w żadnym nie przekroczyła stu tysięcy złotych, a nasze pieniądze będą całkowicie bezpieczne. Jest to dużą zaletą w stosunku do innych form inwestycji, ponieważ niemal wszystkie niosą ze sobą również ryzyko, którego nie ma w przypadku lokat.

Pewny zysk

W przypadku lokat ze stałym oprocentowaniem już w momencie podpisywania umowy możemy przewidzieć ile wyniesie wypłacana przez nas suma po upływie terminu lokaty. Wszystkie depozyty bankowe gwarantują pewny zysk, którego nie mogą zapewnić nam inne typy inwestycji.

Wady lokat bankowych

Stosunkowo niskie zyski

Oprocentowanie lokat bankowych to najczęściej 4-5% w skali rocznej. Gwarantują one mniejszy zysk niż mogą dać inwestycje na giełdzie czy rynku nieruchomości.

Konieczność zamrożenia środków

Po podpisaniu umowy i założeniu lokaty nie możemy podjąć wpłaconych pieniędzy z konta przed upływem terminu umowy. W przeciwnym razie możemy być narażeni na konsekwencje zapisane w umowie.

Wcześniejsze zerwanie umowy grozi stratą odsetek

Jeśli wypadnie nam jakaś sytuacja losowa i koniecznie będziemy musieli wypłacić swój kapitał przed końcem umowy to przeważnie nie otrzymamy odsetek, które urosły od początku trwania lokaty. W takim przypadku będziemy stratni, ponieważ nawet jeśli wypłacimy całą początkową sumę to i tak pieniądze, które bezczynnie leżały na koncie stracą na wartości w wyniku nieuniknionej inflacji.

Jak widać zalety bankowe mimo, że nie niosą ze sobą prawie żadnego ryzyka nie mają również samych wad. Ceną za gwarancję bezpieczeństwa są zyski niższe niż w przypadku innych form inwestowania, ale w przeciwieństwie do nich lokaty bankowe gwarantują pewny zysk. Dlatego warto się zastanowić co jest dla nas bardziej opłacalne: możliwość wysokich zarobków, ale powiązana z ryzykiem straty dużych pieniędzy czy mniejsze, ale gwarantowane zyski?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top